Üye Girişi / Şifre Edinme   Şifremi unuttum!

ÜYTE Eğitim Standartları Hukuk Mücadelesiyle İlgili Gelişmeler

Değerli Üyelerimiz,

Daha önce de duyurmuş olduğumuz gibi, 19 Kasım 2015 tarihinde Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından web sayfasında "ÜYTE Eğitim Standartları Hk." başlığını taşıyan 18 Kasım 2015 tarihli bir duyuru yayınlanmıştır.

Söz konusu standartlar uyarınca biyologların ÜYTE Laboratuvar sorumlusu sertifikası almaları için doktora eğitimi almaları zorunluluğu getirilmiştir.

Derneğimiz konuyla ilgili olarak, Hukuk Müşavirimizle bir toplantı yaparak söz konusu işlemin iptali istemiyle dava açmaya karar vermiştir.

Getirilen "Doktora" koşulunun ÜYTE laboratuvarlarında çalışmak için gerekli olmadığı, doktora eğitiminin uygulamaya yönelik bir eğitim olarak nitelendirilemeyeceği, getirilen kuralın hemen yürürlüğe konulmuş olmasının biyologların çalışma özgürlüğünü sınırlar mahiyette olduğu, böyle bir kuralın yönetmelik düzeyinde bile olmayan bir düzenleme ile getirilmesinin hukuka aykırı olduğu değerlendirilmektedir.

Bu konuya özgü olmak üzere, üyelerin arzu etmeleri halinde bu konuda Derneğimiz Hukuk Müşaviri ile temas kurarak kendilerinden hukuki destek almaları mümkündür. Bu konuda sunulacak hizmetler nedeniyle üyelerimizden herhangi bir ücret talebi olmayacaktır. Müşavirimizin, önümüzdeki hafta üyelerimizden bir grupla görüşme yaparak öneri ve yakınmalarını dinlemesi planlanmaktadır.

Dernek hukuk müşavirimizin irtibat bilgileri aşağıda sunulmuştur.

Kayaçağlayan Avukatlık Bürosu

(t) +903124363434

(t) +903124362800

e-mail aslihankart@gmail.com

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

 

Bireysel Dava Dlekçesi ve Bilgi Formu için tıklayınız.

 

Klinik Embriyoloji Derneği

Yönetim Kurulu